logo muzeum

Płat sztandaru kamieńskiej Spóldzielni Odra

W ubiegłym tygodniu zbiory naszego Muzeum wzbogacił płat sztandaru Związku Zawodowego Pracowników Spółdzielczych - koła przy Spółdzielni Spożywców "Odra" w Kamieniu Pomorskim pochodzący najprawdopodobniej z lat pięćdziesiątych XX w. i podarowany nam przez pana Jana Jaworskiego z Trzebieszewa.
"Odra" została założona 21 września 1945 r. Rok później przystąpiła do Powszechnej Spółdzielni Spożywców "Społem" i jako PSS "Społem" w Kamieniu Pomorskim działała jeszcze w pierwszej połowie zeszłej dekady.
Działająca na terenie naszego miasta i w gminie Dziwnów spółdzielnia była przed 1990 rokiem monopolistą w handlu detalicznym. Prowadziła placówki gastronomiczne z kultową "Steńką" czy winiarnią "U Klecia" na czele oraz piekarnię, ciastkarnię i wytwórnię wód gazowanych. Świadczyła również usługi m.in. krawieckie i fryzjerskie.
W 1976 r. nowa ulica między ul. Tadeusza Rejtana i ul. Adama Mickiewicza, przy której znajdował się, oddany rok wcześniej do użytku, biurowiec kamieńskiej PSS została nazwana Spółdzielczą.
Spółdzielnia w 2009 roku została wykreślona w ewidencji sądowej ostatecznie kończąc swoją działalność. Dziś, oprócz płatu sztandary z "Odry", przypominają o niej jeszcze jej dawny biurowiec ze stelażem neonu z napisem "Społem", nazwa ulicy, przy której się znajduje, fotografie oraz sztandar spółdzielni z lat siedemdziesiątych, które przed kilku laty zostały przekazane do naszych zbiorów (w imieniu byłych pracowników PSS) przez panią Magdalenę Forell.