Ostatni dzień ubiegłego roku stał się dla nas wyjątkowo szczęśliwy. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej wzbogaciło się bowiem o dwie XIX-wieczne filiżanki, na których uwieczniono katedrę oraz panoramę Kamienia Pomorskiego widzianą z Żółcina. Obie powstały w śląskiej manufakturze porcelany "Krister Porzellan Manufaktur" założonej w 1831 r. w...
W ubiegłym tygodniu zbiory naszego Muzeum wzbogacił płat sztandaru Związku Zawodowego Pracowników Spółdzielczych - koła przy Spółdzielni Spożywców "Odra" w Kamieniu Pomorskim pochodzący najprawdopodobniej z lat pięćdziesiątych XX w. i podarowany nam przez pana Jana Jaworskiego z Trzebieszewa.
"Odra" została założona 21 września 1945 r. Rok później...
Więcej o: Płat sztandaru kamieńskiej "Odry" trafił do Muzeum
Unikatowe fotografie kościoła w Trzęsaczu trafiły niedawno do zbiorów naszego Muzeum!
Dwie, z końca XIX stulecia, ukazują świątynię przez zawaleniem się jej pierwszej ściany w 1901 r. Ich autorem, co ma dla nas szczególne znaczenie, jest kamieński fotograf Johannes Sievert.
Zbiory MHZK wzbogaciły także trzy fotografie ruin kościoła sprzed 1930 r...
Więcej o: Przedwojenne zdjęcia kościoła w Trzęsaczu z kamieńskich zakładów fotograficznych w MHZK
4 stycznia nasze Muzeum wzbogaciło się o album fotograficzny zatytułowany "Festiwale Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim" przygotowany z okazji dziesięciolecia tej imprezy (od 1979 r. o randze międzynarodowej) przez kamieńskiego fotografika Stanisława Kolasińskiego.
Stanisław Kolasiński (1931-1990) dokumentował to najważniejsze...
Więcej o: Album fotograficzny "Festiwale Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim"
Depozyt srebrnych i pozłacanych sztućców odkryty w Kamieniu Pomorskim przed kilkunastu laty został przekazany do naszego Muzeum przez mieszkańca Kamienia Pomorskiego pana Damiana Tomczyka. Sztućce zostały odkryte podczas usuwania pnia drzewa na jednym z przydomowych ogródków na terenie Kamienia Pomorskiego. Przypuszczalnie zostały ukryte przez...